۲
در واکنش به طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی مطرح شد؛

مشکل اصلی کمبود پزشک توزیع نامناسب است/ اشتغال ۱۵هزار دکتر به کاری غیر از طبابت

پروفسور مسعود صالحی، عضو هیئت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در سطح کشور اصلا با مشکل کمبود پزشک مواجه نیستیم، معضل اصلی به توزیع نامناسب پزشکان و عدم فعالیت دانشجویان تعهد داده برای فعالیت در مناطق محروم مربوط می شود.
مشکل اصلی کمبود پزشک توزیع نامناسب است/ اشتغال ۱۵هزار دکتر به کاری غیر از طبابت
به گزارش چهاربهاران، پروفسور مسعود صالحی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون به موضوع افزایش ظرفیت رشته های گروه پزشکی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره و بیان کرد: در سطح کشور اصلا با مشکل کمبود پزشک مواجه نیستیم و معضل اصلی به توزیع نامناسب پزشکان مربوط می شود.

وی تصریح کرد: عدم اجرای برخی پروژه ها و برنامه ها همچون طرح نظام اجرا، پزشک خانواده، آموزش و نظارت بر درمان از دیگر مشکلات موجود است.

به گفته عضو هیئت علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، به میزان مورد نیاز هم اکنون در سطح کشور پزشک وجود دارد اما سوال اینجاست که چرا در برخی از نقاط با کمبود پزشک در بخش های مختلف مواجه هستیم؛ پاسخ این است که مشکل مدیریتی وجود دارد و توزیع پزشک نامناسب است.
 
بخش قابل توجهی از پزشکان به کار طبابت مشغول نیستند

وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش عمده پزشکان کشور در تهران و بخشی در شهرهای بزرگ کشور حضور پیدا کرده اند، افزود: بخش قابل توجهی از پزشکان از جمله پزشکان عمومی به کار طبابت مشغول نبوده و در شغل دیگری مشغول به فعالیت هستند این خود معضل دیگری است؛ براساس اطلاعات اولیه نظام پزشکی قریب ۱۵ هزار نفر پزشک عمومی داریم که کار پزشکی انجام نداده، کجا هستند و چه می کنند معلوم نیست.

پروفسور صالحی ادامه داد: بین ۱۵ تا ۲۰ هزار پزشک عمومی وجود دارد که کار خاصی در حوزه پزشکی انجام نداده و بسیار اندک در این حوزه فعال هستند یا به کارهایی که در حیطه آنها نیست مانند بوتاکس یا برداشتن خال، مشغول هستند.

وی تاکید کرد: حدود ۴۰ هزار نفر پزشک خصوصا پزشک عمومی در کشور داریم که یا کار نکرده، یا کار اصلی آنها پزشکی نیست و یا کم کار هستند بر این اساس پیشنهاد افزایش ظرفیت تاثیری در روند نخواهد داشت چرا که در حال حاضر ما ظرفیت داریم اما از آن به درستی استفاده نشده است.

عدم فعالیت پزشکان مورد بررسی قرار گیرد

این پزشک با بیان اینکه باید عدم فعالیت پزشکان مورد بررسی قرار گیرد، گفت: با ساماندهی و توزیع مناسب پزشکان در سطح کشور به راحتی می‌توان مشکل نبود پزشک در مناطق مختلف را در حداقل زمان یک هفته ای برطرف کرد، آموزش و پرورش هنگام پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان از همان اول دانشجو را متعهد می‌کند که پس از پایان دوره آموزشی خود در منطقه مدنظر و مورد نیاز آن اداره به فعالیت بپردازد وزارت بهداشت نیز باید این چنین باشد.
 

 
وی اظهار کرد: از سال ۹۲ به بعد ظرفیت خاصی برای مناطق محروم در حوزه پزشکی در نظر گرفته‌شده و تعدادی ویژه فعالیت در این بخش ها وارد دانشگاه های علوم پزشکی کشور می شوند که تاکنون بخش قابل توجهی فارغ التحصیل شده و بخشی مشغول به تحصیل هستند، نکته اینجاست افرادی که فارغ التحصیل شده اند به مکانی که تعهد خدمت پزشکی داده اند، نرفته اند.

به گفته صالحی، افرادی که از این ظرفیت استفاده و وارد دانشگاه های علوم پزشکی شده اند در بدو ورود تعهد خدمت در مناطق محروم را داده اند چرا که امتیاز خاصی به آنها داده شده اما پس از فارغ التحصیلی برای فعالیت در این مناطق حاضر نشده، این درحالیست که اگر بخشی از این افراد در مناطق مورد تعهد خود حاضر شوند دیگر مشکل کمبود پزشک در هیچ نقطه از استان وجود نخواهد داشت، و اگر تمام افرادی که متعهد داده در محل خدمت حاضر شوند برای فارغ التحصیلان جدیدی که تعهد می دهند دیگر جای فعالیت باقی نخواهد ماند.
 
چرایی عدم فعالیت دانشجویان تعهد داده برای فعالیت در مناطق محروم شفاف سازی شود

وی تصریح کرد: اگر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مانند آموزش و پرورش از دانشجویان جدیدالورود تعهد خدمت در مناطق مورد هدف بگیرد و آن فرد متعهد شده مشخص می شد در کدام نقطه فعالیت کند مشکلی وجود نداشت اما در حال حاضر آنانی که با تعهد وارد شده و باید در نقاط محروم بلوچستان می بودند در زاهدان هستند و به طور دلبخواهی یا کار کرده یا نمی کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اضافه کرد: عدم فعالیت دانشجویان تعهد داده برای فعالیت در مناطق محروم تنها مختص به سیستان و بلوچستان نیست و این مشکل در استان های دیگر مانند هرمزگان وجود دارد، اگر وزارت بهداشت و درمان کسانی که تعهد دارند را در محل خدمت حاضر و مجاب به فعالیت کند دیگر مشکل کمبود پزشک باقی نخواهد ماند.

وی با بیان اینکه باید دلیل آن دسته از پزشکانی که کار نمی کنند و یا کم کار هستند مشخص شود، گفت: در حال حاضر کمبود فارغ التحصیل نداریم اما از ظرفیت موجود نتوانستیم به درستی استفاده کنیم، اکثر کسانی که سهمیه آنها مناطق محروم بوده به محل مورد تعهد خود مراجعه نکرده و این موضوع تنها مختص پزشک عمومی نیست و به پزشکان متخصص نیز مرتبط است؛ وزارت بهداشت و درمان و به تبع آن دانشگاه های علوم پزشکی باید پیگیر اجرای تعهد پزشکان مناطق محروم باشند چرا که آنان تعهد خدمت داده و براساس وارد دانشگاه شده اند.

واسطه گری یکی از مشکلات حوزه پزشکی است

صالحی با اشاره به اقدام مجلس برای پیگیری افزایش ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی در سطح کشور ضمن انتقاد از این نوع نگاه، تاکید کرد: گاها یکی از مشکلات حوزه پزشکی خود نمایندگان مجلس هستند که بارها تماس گرفته که فلان شخص به منطقه محروم برای فعالیت نرود و باید در مرکز استان یا شهر دیگری باشد، این درحالیست که آن فرد متعهد به خدمت در منطقه محروم است؛ زمانی که پزشکی را برای خدمت به منطقه محروم اعزام می کنیم از نماینده تا دیگر مسئولان و افراد شناخته شده تماس های مکرری گرفته تا از فعالیت شخص مورد نظر در منطقه محروم جلوگیری کرده و واسطه گری می کنند.

وی تصریح کرد: با این تفاسیر اگر ظرفیت افزایش پیدا کند مشکل کمبود پزشک در مناطق محروم حل نخواهد شد چرا که بسیاری از افراد متعهد شده در سایر شهرستان ها مشغول به فعالیت هستند نه مکان متعهد شده؛ در این زمینه رسانه ها باید به دانشگاه های علوم پزشکی، وزارت بهداشت و درمان و مجلس شورای اسلامی برای پای کار آوردن پزشکان متعهد که در حال حاضر در محل خدمت تعهد داده شده حضور ندارند، پافشاری و تاکید کنند.

انتهای پیام/
سه شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: 457130
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *