کارشناس امور سیاسی:

دفاع مقدس؛ آغازگر جبهه مقاومت برای نابودی استکبار از جهان است/ روح ایثار و فرهنگ شهادت عامل بقاء استقلال کشور

3 مهر 1400 ساعت 8:03

مجتبی قزاق گفت: دفاع مقدس نقطه شروع جبهه مقاومت اسلامی علیه استکبار جهانی در منطقه بود که با تدبیر سردار قاسم سلیمانی این جبهه قدرت بیشتری گرفت.


مجتبی قزاق؛ کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به جایگاه رزمندگان در کشور بیان کرد: رشادت‌ها و دلاورمردی‌های شهیدان دفاع مقدس، صفحاتی زرین را در تاریخ ایران بر جای نهاد و به همین دلیل الگو قرار دادن آنها در میان جوانان می تواند کشور را در برابر توطئه بدخواهان و دشمنان ایمن کند.

وی افزود: ایران با موقعیت ویژه سیاسی، جغرافیایی و اقتصادی همواره کانون توجه قدرت های بزرگ جهان بوده است و افزایش قدرت دفاعی در کنار دیپلماسی فعال، تنها راه بازدارندگی در برابر دشمنان به شمار می رود.

وی ادامه داد: رزمندگان سلحشور ایران در هشت سال دفاع مقدس با وجود برخی نارسایی های تسلیحاتی و اطلاعاتی در مقایسه با دشمن، با ایمان و اراده راسخ به مصاف دشمن رفتند و حماسه هایی جاودان آفریدند، شهدا، برای امنیت کشور و دفاع ارزش‌ها و آرمان‌های اسلامی جان خود را فدا کردند و در همه عرصه‌ها گوناگون به ویژه دفاع از کیان اسلامی پیشتاز بودند.

کارشناس سیاسی با اشاره به عظمت و شکوه قدرت ما در مقابل عراق تصریح کرد: جمهوری اسلامی همواره در حال ارتقای شاخص‌های متعارف قدرت خود است و با افزایش جمعیت و در کنار آن، توجه به آموزش‌وپرورش برای توانمندسازی جمعیت و همچنین تنظیم اسناد بالادستی برای نیل به اهداف انقلاب اسلامی و بهبود ساختار حکومت و توانمندسازی قدرت نظامی، همه‌وهمه در جهت افزایش قدرت ملت ایران بوده تا بتواند در امنیت پایدار، راه پیشرفتی که خود تنظیم کرده است، بپیماید.

وی گفت: نکته‌ای که جمهوری اسلامی را نسبت به دیگر دولت‌ها و ساختار‌های سیاسی متمایز می‌کند، این است که قدرت در جمهوری اسلامی، «مردم‌بنیان» است و مهم‌ترین داشته‌ جمهوری اسلامی برای قدرتمند بودن، در میان همه‌ مؤلفه‌ها «مردم» به حساب می آید.

قزاق با اشاره به درس های دوران دفاع مقدس برای مقابله با غرب اذعان کرد: نقشه استکبار جهانی و همدستان مستکبر او در دنیا این بود که ملت ایران را ذلیل و تحقیر کنند که جوانان، شهدا، جانبازان و خانواده‌های شهدا نگذاشتند و این یک افتخار تمام نشدنی است.

وی ادامه داد: کسانی که آن روزها در مقابل ملت ایران و رزمندگان ملت قرار داشتند، عیناً همان کسانی اند که امروز در مقابل ملت ایران قرار دارند و باید آنان بشناسیم؛ آن روز هم آمریکا، انگلیس و فرانسه و آلمان بودند که به صدام سلاح نظامی، هواپیما و نقشه جنگ میدادند و پشت سر او ایستاده بودند، امروز هم همین‌هایند که در مقابل ملت ایران قرار دارند، آن روز شکست خوردند، مطمئن باشید امروز هم شکست میخورند.

کارشناس امور سیاسی با تاکید به مسئولین برای ادامه دادن راه شهدا و عزت ایران گفت: اگر این حقیقت در تمامی آحاد جامعه و مسئولین که در قبال شهدا مسوولیت دارند، زنده بماند، حفظ و تقدیس شود و بزرگ نگاه داشته شود، همیشه تاریخ آینده ما، از این ایثار بزرگی که آنان کردند بهره خواهد برد.

وی افزود: تاریخ بشریت هنوز از خون به ناحق ریخته سرور شهیدان تاریخ، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام بهره می‌برد، چون کسانی که وارث آن خون بودند مدبرانه‌ترین و شیواترین روش‌ها را برای زنده نگه داشتن این خون به کار بردند.

وی ادامه داد: جامعه‌ای که در آن روح ایثار و فرهنگ شهادت وجود نداشته باشد، جامعه‌ای بی روح و رو به زوالی است که هیچ حرکت و جوهره‌ای در آن بروز و ظهور ندارد و این روح ایثار و فرهنگ جهاد و شهادت است که عامل بقا، استقلال، آزادی، پیشرفت، رشد و تعالی جامعه و هراس دشمنان از حمله و تسلط بر کشور می‎شود که به فرموده حکیمانه حضرت امام خمینی (ره) «شهدا شمع محفل بشریتند» و در کلام گوهربار مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) «زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست.

وی گفت: وظیفه اصلی ما این است که کاری کنیم تا در مقابل اهداف و آرمانهایی که شهیدان جان خود را فدا کردند یعنی حفظ عزت، عظمت و استقلال کشور و مردم شرمنده شهیدان نباشیم.

قزاق با اشاره به تاثیر دفاع مقدس ما بروی تشکیل جبهه مقاومت در منطقه اظهار کرد: دفاع مقدس نقطه شروع جبهه مقاومت اسلامی علیه استکبار جهانی در منطقه بود که با تدبیر سردار قاسم سلیمانی این جبهه قدرت بیشتری گرفت، قدرت و عزت امروز جبهه مقاومت در منطقه ناشی از تجربیات ما در هشت سال دفاع مقدس بود.

وی ادامه داد: در طول سالیان مبارزه با گروه‌های تکفیری درکشورهای اسلامی که دست ‌ساخته آمریکا و اسرائیل هستند، به جبهه مقاومت عزت و قدرت بیشتری داد امروز می‌بینیم که کشورهای اسلامی ما در منطقه غرب آسیا یک قدرت بازدارندگی ‌را از سوی انقلاب اسلامی به‌دست آوردند.

وی افزود: رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس با عشق و علاقه‌ای که به ولایت فقیه داشتند با شور، عشق و توجه به فرمایشات امام خمینی(ره) با تمام وجود در مقابل دشمن ایستادگی کردند و امروز هم جوانان ما به فرمایش امام خامنه‌ای اگر از آن رزمندگان بالاتر نباشند، کمتر نیستند و مصداق این جمله را دفاع از حرم و نهضت مقاومت نشان دادند.

این کارشناس امور سیاسی حضور فرماندهان در خط مقدم جبهه مقاومت را یکی از درس‌های شهدای دفاع مقدس برای این جبهه دانست و گفت: فرماندهان ما در دوران دفاع مقدس جزو نفرات اول درگیری با دشمن در زمان رزم بودند و با تمام وجود در کنار رزمندگان حاضر می‌شدند و این یکی از نکات بارز جان‌فشانی فرماندهان ما در دوران دفاع مقدس و امروز در جبهه مقاومت است.

وی یادآور شد: گروهک منافقین با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران موضع فریبکارانه‌ای را اتخاذ کرد، بدین ترتیب که در اعلامیه‌های آغازین خود، ضمن محکوم کردن تجاوز عراق، حضور نیروهای خود را در جبهه‌های جنگ به خواست مقامات کشور منوط دانست، این گروهک در حالی مدعی حضور در جبهه‌ها بود که اساساً در تحلیل‌هایش این جنگ را جنگی ارتجاعی و ناعادلانه می‌دانست و اعضای این گروهک با نادیده گرفتن این که عراق آغازگر تهاجم به ایران بوده است و انگار که یک گروه غیرایرانی است؛ انگیزه ایران از این جنگ را نه دفاع از کشور که مورد حمله واقع شده بود بلکه صدور انقلاب و همچنین انگیزه عراق را شکل گیری جریانی قطبی در منطقه دانست.

قزاق گفت: آمریکا و مزدورانش بعد از آنی که در طول نوزده ماه از ابتدای پیروزی انقلاب هر چه کردند نتوانستند جمهوری اسلامی را به زانو دربیاورند با خود فکر کردند ما ایران را به جنگی تحمیلی و ناخواسته میکشانیم ولی در این اقدام هم ناکام ماندند.

وی با اشاره به اینکه تنها راه حفظ عزت ملی و جلوگیری از استیلای اجانب «مقاومت» است بیان کرد: چنانچه بخواهیم گام دوم انقلاب را نیز مثل گام نخست محکم، با اقتدار و سربلندی برداریم و طی کنیم باید از بعد فردی و اجتماعی انسان‌های مقاومی باشیم. کارشناس سیاسی ادامه داد: بیش از۴۰ سال است که جمهوری اسلامی ایران پنجه در پنجه استکبار انداخته است و امروز شاهد عمق استراتژی به وجود آمده در سایه مقاومت هستیم و قاطبه مردم ایران یکپارچه پشت انقلاب و ارزش‌ها ایستاده‌اند. وی خاطرنشان کرد: در میان مسئولین این یکپارچگی کمتر وجود دارد و دو تفکر در برابر استکبار وجود دارد؛ نخست تسلیم شدن و سازش است و دوم محکم ایستادن مقابل آمریکاست و هر انسان با شرفی می‌داند طبق وعده‌های قرآن کریم و عقل سلیم تنها راه حفظ کرامت و شرافت مقاومت است بنابراین راهبرد ما در گام دوم انقلاب مقاومت است.


کد مطلب: 456960

آدرس مطلب: https://www.4baharan.ir/interview/456960/دفاع-مقدس-آغازگر-جبهه-مقاومت-نابودی-استکبار-جهان-روح-ایثار-فرهنگ-شهادت-عامل-بقاء-استقلال-کشور

چهاربهاران
  https://www.4baharan.ir