۰

روزه سکوت رئیس‌جمهور صدای حامیان دولت را هم درآورد!/ یارانه 500 هزار دلاری دولت به سفارت تاجیکستان!/ پیام وزیر اطلاعات به همتی

سکوت رئیس‌جمهور و جواب ندادن او به سؤالات مردم و دغدغه‌های معیشتی آنان برخی از روزنامه‌های زنجیره‌ای حامی دولت را نیز به تکاپو انداخته و نسبت به آن منتقد ساخته است.
روزه سکوت رئیس‌جمهور صدای حامیان دولت را هم درآورد!/ یارانه 500 هزار دلاری دولت به سفارت تاجیکستان!/ پیام وزیر اطلاعات به همتی
​به گزارش چهاربهاران سکوت رئیس‌جمهور و جواب ندادن او به سؤالات مردم و دغدغه‌های معیشتی آنان برخی از روزنامه‌های زنجیره‌ای حامی دولت را نیز به تکاپو انداخته و نسبت به آن منتقد ساخته است.
روزنامه آفتاب یزد در شماره چهارشنبه گذشته خود به دلایل لغو سخنرانی تلویزیونی روحانی در هفته اخیر پرداخته و بر نقش حسام‌الدین آشنا در این زمینه تاکید کرده بود.
این روزنامه در گزارش تیتر یک خود نوشته بود: «در بحبوحه شرایط بد اقتصادی، مردم منتظر پاسخ قانع‌کننده‌ای از سوی مسئولان بودند که سرانجام اعلام شد سه‌شنبه دوم مردادماه قرار است رئیس‌جمهور با مردم سخن بگوید اما در حالی که همه منتظر بودند مواضع حسن روحانی را بشنوند، اعلام شد که این گفت‌وگو به زمان دیگری موکول شده است.»
در بخش دیگری از این گزارش آمده بود : «تصمیم روحانی برای لغو این گفت‌وگوی تلویزیونی در لحظات آخر گرفته شده و حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی دولت حسن روحانی از مخالفان اصلی این گفت‌وگوی تلویزیونی بوده است.آشنا به روحانی گفته تنها باید زمانی در این شرایط با مردم رودررو سخن بگوید که اطلاعات و داده هایش کامل بوده و برای انتقادها و حل مشکلات پیش روی دولت راه‌حلی ارائه دهد».
آفتاب یزد در بخش دیگری از این گزارش نوشت:«شنیده‌ها حاکی از آن است که اظهارات آن روز روحانی(نشست خبری دوم بهمن 96) و اطمینان خاطر او (درباره قیمت دلار) و آینده اقتصاد ایران، به واسطه اطلاعات غلطی بود که اطرافیان به او دادند».
در این رابطه حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور در صفحه شخصی‌اش نوشت: «مطالب اخیر روزنامه آفتاب یزد در مورد خود را تکذیب می کنم.»
اما، فارغ از تائید و تکذیب‌های صورت گرفته، روزنامه قانون در شماره پنجشنبه اخیر خود به دلایل سکوت روحانی پرداخته و نسبت به روزه سکوت رئیس‌جمهور که با ورود نمایندگان و سؤال از روحانی شکسته شده است واکنش نشان داد.
در گزارش روزنامه قانون آمده است : « حسن‌روحانی که خود دست‌پرورده دوران سخت اداره کشور در دهه 60 و زمان جنگ است باید به بهترین شکل ممکن بتواند وضعیت شبه‌جنگی این روزهای کشور را کنترل و اداره کند ولی ما شاهد آن‌هستیم که نه تنها وضعیت این‌گونه نیست بلکه اوضاع را شاید بتوانیم از زمان جنگ نیز آشفته‌تر ببینیم زیرا در آن بازه اگر دشمن تمام سعی خود را برای ضربه زدن به کشور به کار می‌گرفت اما مردمی بودند که پشت دولت بایستند ولی امروز وضعیت به‌گونه‌ای‌ دیگر است و ملت نیز از دولت شکایت دارند و می‌دانند که تلاش خود را نمی‌کند. در آن زمان هر کاستی بود ولی مردم اطمینان داشتند که بیشتر مسئولان نیز با ملت در یک راستا حرکت می‌کنند و برای همین تاب می‌آورند. در آن زمان شاید برخی افراد نق می‌زدند ولی بیشتر مسئولان همگام با ملت بودند و از مشکلات کشور برای مردم سخن می‌گفتند و این روزها حتی شاهد آن هستیم که روحانی این سخن گفتن را نیز از مردم دریغ می‌کند. این رویه دولت و شخص حسن‌روحانی به حدی ادامه دار شد تا نمایندگان که دیدند از دست مردم کاری برنمی‌آید، کمر همت بستند و سؤال از رئیس دولت را اعلام وصول کردند.»
فارغ از اینکه شبه جنگی خواندن شرایط امروز کشور تلاش زنجیره ای‌ها برای توجیه مذاکره با آمریکا را پوشش می‌دهد می‌توان به این نکته بسنده کرد که روش و مشی دولت در بی‌توجهی به مشکلات جامعه، تا آنجاست که روزنامه‌های حامی رئیس‌جمهور را نیز به تکاپو انداخته و در زمره منتقدان قرار داده است.

یارانه 500 هزار دلاری دولت به سفارت تاجیکستان!
روزنامه رسالت در مطلبی با انتقاد از مصوبه اخیر هیئت وزیران برای اعطای کمک 50 میلیارد ریالی به سفارت تاجیکستان بنا به پیشنهاد وزارت امور خارجه نوشت‌: «برخی اعضای دولت پرداخت یارانه 45 هزار تومانی که طبق قانون باید به مردم پرداخت شود را عزای عظمای دولت نامیده‌اند. برخی از اعضای دولت به بهانه‌های مختلف ازجمله کمبود اعتبار، هزینه‌های ارائه خدمات درمانی و بهداشتی به مردم تحمیل نموده‌اند،..آیا به‌واقع برای برخی از خدمات ضروری اعتبار نداریم؟ اگر نداریم پس این همه هزینه‌های غیرضرور، غیرمنطقی و غیرعقلایی و البته غیرقانونی را دولت چگونه بر بودجه و بیت‌المال تحمیل می‌کند؟»
این روزنامه در ادامه نوشت:« هیئت وزیران در جلسه 31/4/1397 به پیشنهادات وزارت امور خارجه و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده (55) قانون محاسبات عمومی کشور - مصوب 1366 - تصویب کرد: مبلغ پنجاه میلیارد (50/000/000/000) ریال به صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل اعتبارات جزء ردیف (510000) قانون بودجه سال 1397 کل کشور تحت عنوان «هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده - سرمایه‌ای» به‌منظور احداث ساختمان سفارت جمهوری تاجیکستان در تهران به شرط عمل متقابل در اختیار وزارت امور خارجه قرار می‌گیرد تا برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه شود... آیا سفارت تاجیکستان در تهران هم یکی از دستگاه‌های اجرایی کشور است؟ هزینه‌های پیش‌بینی‌شده و پیش‌بینی‌نشده سفارتخانه‌ها در تهران باید توسط کشورهای متبوع خودشان از محل بودجه خودشان تامین شود. دولت این وسط چه وظیفه قانونی دارد که 50 میلیارد ریال بودجه برای ساخت‌وساز سفارت تاجیکستان در تهران هزینه کند؟
 رسالت در ادامه نوشت: «مبلغ 50 میلیارد ریال موضوع مصوبه معادل ارزی حدود 500 هزار دلار است که باید دولت تاجیکستان برای احداث سفارتخانه خود در تهران وارد کشور کند. وزارت امور خارجه با این مصوبه فی‌الواقع جلوی ورود ارز برای تامین نیازهای یک سفارتخانه را گرفته است. آیا ممانعت از ورود ارز به کشور جزء ماموریت‌های وزیر امور خارجه است که چنین پیشنهادی را به دولت داده است؟ به موجب کدام قانون و مستند به کدام ماده از قوانین و مقررات موضوعه حاکم بر مصرف اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور چنان اجازه‌ای را می‌دهد که چنین مصوبه‌ای را تایید کرده است؟گرفتن و دادن وام یا کمک‌های بلاعوض داخلی و خارجی از طرف دولت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد. آیا هیئت وزیران ازجمله وزیر محترم امور خارجه خود را ملتزم به لفظ باید مصرح در اصول قانون اساسی نمی‌داند. اگر می‌داند، خروجی این التزام چیست؟ اگر نمی‌داند، چرا باید هزینه‌های دیپلماسی التماس را بر گرده بودجه کل کشور و مردم تحمیل نمایند؟

مقام ارشد آمریکایی : جنگ با ایران ترامپ را نابود می کند
پاتریک بوکانان٬ دستیار ارشد سه تن از روسای جمهور پیشین آمریکا طی یادداشتی در دوماهنامه «آمریکن کانزرواتیو» با اشاره به خروج ترامپ از برجام نوشت: «روحانی و متحدانش که آینده (ایران) را روی توافقی شرط‌بندی کردند که سلاح هسته‌ای را در ازای گشایش به سمت غرب رها کنند، اکنون در نظر مردم بی  سواد  هستند.  و مردم حق را به کسانی می‌دهند که با ایده اعتماد به آمریکا مخالفت کرده بودند»‌.
دستیار پیشین رؤسای جمهور آمریکا نفت را دلبستگی استراتژیک آمریکا و غرب در خلیج فارس دانسته و نتیجه گرفته است‌:‌ بستن تنگه هرمز می‌تواند باعث انفجار بهای جهانی نفت شود و اگر نیروی دریایی آمریکا وارد عمل شود، جنگ بزرگی برپا خواهد شد که در آن صورت آمریکا تلفات سنگینی را تحمل خواهد کرد، مخصوصا اگر ایران از حزب‌الله، سوری ها، عراقی‌ها و سایر متحدانش در منطقه بخواهد که وارد عمل بشوند.
بوکانان در بخش دیگری از تحلیل خود آورده است‌: از میان چهار نفری که تصمیم نهایی را برای آغاز جنگ می‌گیرند؛ ترامپ، پامپئو و جان‌بولتون درباره لزوم تغییر حکومت ایران صحبت کرده‌اند. اما، جیمزمتیس وزیر دفاع  این هدف را تقبیح کرده است. این مقام ارشد آمریکایی در پایان نتیجه گرفته است که جنگ با ایران  علاوه بر تلفات‌سنگین نیروهای آمریکایی، می‌تواند ریاست جمهوری ترامپ را هم نابود کند.

خاک بر سری که ترقی معکوس کرده است!
کاربران شبکه‌های اجتماعی رضا پهلوی را به نوکری شیوخ شن‌زارهای حاشیه خلیج‌فارس متهم کردند و گفتند دست‌کم پدر و پدربزرگ او نوکر غربی‌ها بودند!
روزنامه جوان نوشت: طی دیدارهایی که اخیراً در پایتخت یکی از کشورهای اروپایی بین برخی مقامات ارشد سعودی با پهلوی صورت گرفته است، او درخواست حمایت مالی از فعالیت‌های خود علیه حکومت ایران را مطرح کرده است که این درخواست با موافقت عربستان سعودی روبه‌رو شده است. منابع نزدیک به سعودی‌ها اعلام کرده‌اند که عربستانی‌ها حمایت از پهلوی را منوط به اجرای فعالیت‌هایی همچون برگزاری تجمعات و تظاهرات در شهرهای بزرگ ایران با حضور اقشار مختلف مردم کرده‌اند. براساس گفته‌های این منابع، در چند ماه گذشته جلسات متعددی بین رضا پهلوی و مقامات ارشد عربستان سعودی برگزار شده است. منابع سعودی درخصوص میزان کمک عربستان به رضا پهلوی سکوت کردند، اما با توجه به اخباری که پیش‌تر از قول جرج نادر، مشاور دربار امارات متحده و از نزدیکان لابی FDD و وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا درخصوص پیشنهاد حمایت ۳۰۰ میلیون دلاری عربستان سعودی از فعالیت‌های ضد حکومت ایران منتشر شد، به‌نظر می‌رسد که رضا پهلوی توانسته این کمک‌ها را به خود اختصاص دهد. کاربران شبکه‌های اجتماعی رضا پهلوی را به نوکری شیوخ شن‌زارهای حاشیه خلیج‌فارس متهم کردند و گفتند دست‌کم پدر و پدربزرگ او نوکر غربی‌ها بودند!
گفتنی است یکی از کاربران با اشاره به همین نکته - نوکری رضا پهلوی برای سعودی‌ها - خطاب به رضا پهلوی نوشته است؛ خاکت به سر، ترقی معکوس کرده‌ای!

دستور کار جدید زنجیره‌ای‌ها القاء ما نمی‌توانیم و بزک ترامپ!
روزنامه زنجیره‌ای آرمان در مطلبی نوشت: «ما در شرایطی هستیم که هر روز به نقطه‌های تاریک بیشتری از جهت اقتصادی می‌رسیم. پیشنهاد به دولت این است که اصل مذاکره اگر براساس منافع ملی ما باشد باید آن را بررسی کرد. اگر بر این اساس، اصل مذاکره را بپذیریم، می‌توانیم راجع به چگونگی آن صحبت کنیم. از آنجا که از جهت سیاست خارجی و هم از جهت داخلی، زمینه‌های نارضایتی اجتماعی در جامعه کاملاً فراهم است، می‌تواند ما را با مشکلاتی مواجه کند. با در نظر گرفتن اینکه سیزدهم مردادماه مرحله اول تحریم‌هاست و بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی بساط‌شان را جمع کرده و درحال خروج از ایران هستند، نقطه عطف اینجاست که ما نمی‌توانیم از یک دریچه به سیاست نگاه کنیم. سیاست یک امر متغیری است که با هیچ موضع ثابتی قابل قیاس نیست.»
طیف مدعی اصلاحات با سیاه‌نمایی وضعیت کشور و دلخوشی به سرابِ مذاکره، در پی آن است تا برجام‌های دیگری را به مردم تحمیل کند.
این طیف بدون توجه به تجربه پرهزینه و عبرت آموز برجام، همچنان مدعی است که با مذاکره، تمامی مشکلات رفع خواهد شد.
مدعیان اصلاحات که اکنون برای مذاکره با ترامپ ذوق زده شده‌اند، همان جماعتی هستند که در توجیه شکست و ناکامی برجام، با ایجاد دوگانه دروغین «اوبامای خوب-ترامپ بد»، تقصیرها را به گردن ترامپ می‌انداختند و او را دیوانه و تافته‌ای جدا بافته از حاکمیت آمریکا معرفی می‌کردند و هنگامی که ترامپ از برجام خارج شد، تیتر زدند که «مزاحم رفت»! حالا همین جماعت برای مذاکره با ترامپ، سر از پا نمی‌شناسد!
اما نکته قابل توجه اینجاست که مدعیان اصلاحات اکنون اکثریت مطلق کابینه را در اختیار دارند. اما متاسفانه به‌دلیل بی‌برنامگی و ناکارآمدی، همچنان به نقطه‌های خیالی چشم دوخته و از توجه به ظرفیت‌های عظیم داخلی غفلت می‌کنند.

آقای رئیس‌جمهور! شما را به سوگندی که خورده‌اید ارجاع می‌دهم
به دنبال تغییرات صورت گرفته در دولت که طی گزارشی کیهان به آن پرداخته و اعلام کرده بود« مسئله اصلی تغییر سیف و نوبخت نیست رویکرد اقتصادی دولت باید عوض شود» حامیان دولت نیز به این تغییرات واکنش نشان داده و آن را نمایشی خواندند.
سیده‌حمیده زرآبادی نماینده اصلاح‌طلب قزوین طی یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت : الحمدلله(!) مشکل فقط سخنگوی دولت بود که آن هم تغییر کرد!!! با این تدبیر هوشمندانه از فردا شاهد کاهش قیمت ارز، خودرو، طلا و...هستیم!!! آقای رئیس‌جمهور شما را به سوگندی که در پیشگاه ملت خورده‌اید ارجاع می‌دهم.
گفتنی است در هفته‌های گذشته روزنامه‌ها و چهره‌های متعدد حامی دولت خواستار تغییر در تیم اقتصادی دولت شده بودند بی‌آنکه به مشی اقتصادی آن بپردازند و از ضرورت تغییر این مشی اقتصادی سخن بگویند.
کیهان پس از تغییر سیف، رئیس ‌بانک مرکزی در گزارشی نوشت: «آنچه که در میانه اعلام استعفا و یا برکناری برخی مقامات دولتی از جمله روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه به آن پرداخته نمی‌شود آن است که مسئله اصلی سیف و یا نوبخت نیستند که با کناره‌گیری یا برکناری آنان مشکلات حل شود، رویکرد اقتصادی دولت باید عوض شود و طبیعی است که افراد تنها مهره‌هایی هستند که این رویکرد اقتصادی را اجرایی می‌سازند.»
به نظر می‌رسد امروز نمایشی بودن تغییرات در دولت صدای حامیان رئیس‌جمهور را نیز درآورده و نسبت به آن معترض ساخته است.

«جماران » کمی هم به فکر اندیشه‌های امام باشد!
سایت جماران وابسته به موسسه حفظ و نشر آثار امام (ره) که طبیعتا بایستی نگهبان امینی برای اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) باشد در رویدادهای متعدد تاریخی که به بازخوانی آنها می‌پردازد به فکر دفاع از جریان و شیوه خاصی است.
جماران به عنوان نمونه اخیرا مصاحبه‌ای را منتشر کرده که در آن به بازداشت فرزندان آیت‌الله طالقانی در روزهای پایانی فروردین 1358 پرداخته شده است، در این مصاحبه به عملکرد کمیته‌های انقلاب در سال 1358‌اشاره و به آن حمله شده بود.
روزنامه شرق در شماره پنجشنبه خود بخش‌هایی از این گفت‌وگو را به نقل از جماران بازنشر کرده و نوشته است : « ‌مسئولین کمیته وقت به سرپرستی آقای غرضی، در یک حرکت نسنجیده و عجولانه، تصمیم به بازداشت مجتبی طالقانی به اتهام فعالیت‌های گذشته وی می‌گیرند، این کار بدون مشورت و مراجعه به آقای طالقانی اتفاق می‌افتد. طبیعتا مرحوم آیت‌الله طالقانی به‌حق گله‌مند می‌شود که چرا نسبت به بستگان و خانواده‌اش بدون مشورت و کسب اطلاع ایشان، اقدامی صورت گرفته است و برای آنکه در معرض سؤال و جواب‌های بعدی قرار نگیرد و به نوعی آزردگی خود را نشان دهد، تصمیم به دوری از انظار می‌گیرد و مدتی را در نقطه‌ای که کسی از آن خبر ندارد، می‌گذراند.»
این همه در حالی است که امام خمینی(ره) 29 فروردین 1358 طی سخنانی با حمایت شدید از کمیته‌های انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کردند:
«همه می‎دانند آن وقتی که این نابسامانی‌ها پیدا شد، از قوای انتظامی هم خبری نبود، و پاسدارها این کار را کردند و جلو همۀ این مفاسد را تا آن حدودی که امکان داشت [گرفتند] در همۀ بلاد کمیته‎ها و پاسداران انقلاب این کارهای مفید را انجام دادند.»
امام خمینی همچنین در این سخنرانی با مثال زدن فرزند خود تصریح کردند: «مثلاً فرض کنید که ـ یک کسی را می‎گیرند، مثلاً احمد ما را می‎گیرند ـ ولو اینکه اگر احمد را بگیرند بکُشند هم من حرفی نمی‎زنم اما می‎خواهند اینها [غائله]درست بکنند ـ یا مثلاً... از یکی از علمای ایران، پسرش را می‎گیرند یک کاری سرش می‎آورند، این یک غائله پیدا می‎شود. تا این شد، خودشان شروع می‎کنند قبل از اینکه صاحبکار مشغول بشود و اظهار تأثر بکند، آقایان [اظهار] تأثر می‎کنند، «وامصیبت» آقایان می‎گویند! خود صاحبکار هیچ حرفی نمی‎زند اما آقایان سینه می‎زنند!» (صحیفه امام ، جلد ۷، صفحه35)
جماران در بازخوانی تاریخ بدون هیچ‌اشاره‌ای به اصل ماجرا و اینکه نظر امام در این میان چه بوده است تنها به گزارش ناقصی بسنده کرده است. انتظار می‌رود جماران در کنار توجه به نظرات خاص برخی گروه‌ها و گروهک‌های سیاسی کمی نیز به فکر اندیشه‌های امام و بازخوانی آن باشد.
شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب: 451801
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *