۰
گزارشی از نقش هند در پیشرفت چابهار در پسابرجام؛

چابهار دروازه هند برای ورود به بازار افغانستان/ بندر اقیانویسی ایران کریدور اتصال هند به آسیای میانه است

نقش مهم چابهار از طریق دریا در اتصال هند به آسیای میانه، از آن جهت مهم است که هند روابط به مراتب قویتر و دارای منافع بیشتر با آمریکا و اسرائیل است؛ حال در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و در دوه پسا برجام نحوه ورود هند به تعاملات منطقه ای بسیار مهم است.
چابهار دروازه هند برای ورود به بازار افغانستان/ بندر اقیانویسی ایران کریدور اتصال هند به آسیای میانه است
به گزارش چهاربهاران، اقتصاد و پیشرفت در بندر چابهار از مهمترين عوامل توسعه بوده و همواره مورد توجه دولت ها است تا جايي که مي توان ضعف در اقتصاد وبي توجهي به اين حوزه را از مهمترين عوامل تضعيف و فروپاشي حکومت ها دانست، چابهار در جنوبی ترین نقطه کشور از مهمترین نقاط استراتژیک محسوب می شود.

اهمیت بسیار زیاد آن در زمینه دریا باعث تاسیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی پیش از انقلاب اسلامی شد؛ متاسفانه به علت جنگ تحمیلی و درادامه بی توجهی مسئولان علی رغم توصیه های مداوم مقام معظم رهبری مبنی بر آبادانی سواحل جنوب، چابهار و مکران همچنان از مناطق عقب مانده در سطح ملی محسوب می شود.

به دنبال پيروزي انقلاب اسلامي وعناد و دشمني غرب با اين انقلاب تحريم هايي را عليه کشورمان به اجرا گذاشتند که هر چه رو به جلو در حرکتيم دامنه اين تحريم ها وسيعتر و شدت آن ها بيشتر شده است.براي اثبات اين مدعا کافيست به وضعيت تحريم ها طي سالهاي اخير نگاهی بيندازيم که غرب با اقداماتي نظير تحريم نفت و بانک مرکزي  شدت واثرات تحريم ها را به اوج خود رسانید.

کارشناس امور اقتصادی چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران گفت: تلاشهای دولت یازدهم و دوازدهم با درپیش گرفتن مذاکرات فشرده منتج به برجام شد؛ اما در عمل شاهد تاثیر ناچیز گره گشایی از مشکلات معیشتی بودیم.

محمدعلی رحیمی‌نژاد با اشاره به نقش چابهار در رشد اقتصادی کشور افزود: جهت رشد و توسعه متوازن کشور، چابهار نقشی راهبردی و مهم تحت عنوان «دروازه رشد شرق کشور» را داراست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر هند با در نظر گرفتن استثنا در روابط خود با ایران و جهت مقابله با خطرات گروهک های تروریستی حاضر به سرمایه گزاری شده است. هدف هند ورود به بازار اقتصادی آسیای میانه و تعدیل کننده قدرت برای مواجهه با منشا تروریست منطقه است.

کارشناس اقتصادی چابهار مهمترین علت مشارکت و یا عدم مشارکت در روابط بین الملل را «منافع» کشور ها دانست و بیان کرد: دلیلی که گروههای زیادی را به این باور رسانده است که تنها منافع و سود مهم است، از همین رو شاهد باج دهی بسیاری از کشورها به قدرت های بزرگ جهت کسب قدرت در عرصه جهانی هستیم، آمریکا نیز در برهه کنونی با اصل قرار دادن منافع در صدد به چالش کشیدن برجام و منفعت بیشتر در کنار انزوای بیشتر ایران در عرصه جهانی است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که به نظر می رسد هدف غرب پاس کاری برجام و از بین بردن زمان جهت زیر بار نرفتن به وعده های خود است، در همین راستا هند نیز نمی تواند بدون تاثیر از روابط با آمریکا مستقلا تصمیم گیری کنند، زمان آن رسیده است که بدون چشم داشت از غرب و سایر کشورها خود با تکیه بر نخبگان بومی در جهت توسعه شرق کشور گام برداریم.

انتهای پیام/
 
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: 450429
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *