۰
سواحل مکران فرصت مناسبی برای ورزش های آبی در جنوب شرق؛

سرمایه گذاری در موج سواری عامل جذب گردشگر و ایجاد نشاط جوان / عدم حمایت مسئولین استعدادهای منطقه را غرق می کند

ایجاد زیرساخت های مناسب می تواند علاوه بر ایجاد روحیه نشار در بین جوانان عامل موثری برای کاهش یا از بین بردن آسیب های اجتماعی می شود و این مسئله اگر به خوبی توجه شود شاهد تحول در جامعه خواهد بود.
سرمایه گذاری در موج سواری عامل جذب گردشگر و ایجاد نشاط جوان / عدم حمایت مسئولین استعدادهای منطقه را غرق می کند
به گزارش چهاربهاران، یکی از ظرفیت های وجود دریا ایجاد ورزش های آبی است که به دلیل هیجان انگیز بودن و نشاط آن طرفداران زیادی را به خود جلب می کند و این امر علاوه بر ایجاد روحیه نشاط می تواند اقتصادی هم باشد.

آب آبی عمیق، باد خنک وزیده شده در موها و هیجان ماجراجویی، مسابقه و یا رقابت با ورزش‌های آبی به هیچ وجه لحظه‌ای خسته کننده را‌ ندارد و افراد سرگرم شده، ترشح شدید هورمون آدرنالین را در بدن خود تجربه نموده ‌و از آن تا حد نهایت لذّت را می برند.

موج سواری ورزشی مهیج در مناطق ساحلی

ورزش موج سواری یکی از این ورزش های مهیج آبی برای مناطق ساحلی است که طرفداران زیادی دارد و امروز باعث شده تا به یکی از رشته های مورد علاقه افراد به ویژه قشر جوان تبدیل شود.

موج سواری راندن تخته‌ی موج سواری در جهت مقابل موجی می‌باشد که در اکثر موارد شما را به سوی ساحل می‌آورد، بسته به طول تخته‌ی موج سواری، طراحی آن، شکل موجی که بر آن سوار هستیم و نحوه سوار شدن بر روی موج انواع مختلفی از موج سواری وجود دارد.

تعادل نقشی حیاتی را در حفظ وضعیت بر روی تجهیزات گوناگونی که می‌توان از آنها برای موج سواری استفاده نمود بازی می‌کند. این تجهیزات شامل تخته‌های موج سواری، تشک‌های موجی، تخته‌های بلند، تخته‌های پهن ایستاده، اسکی‌های موجی، تخته‌های زانویی و یا تخته‌های سطحی می‌شوند.

بندر چابهار یکی از بهترین نقاط ورزش موج سواری در کشور است

بندر اقیانوسی چابهار در جنوب شرق کشور به دلیل داشتن یک دریای بی نظیر با وجود ظرفیت های بسیار امروز به یکی از نقاط مهم ورزش موج سواری تبدیل شده است.

هر چند هنوز زیرساخت های لازم برای حضور همه جوانان و افراد فراهم نیست و این کمبود امروز بشدت احساس می شود اما تعدادی از علاقمندان به این رشته توانسته اند با کسب آموزش های لازم آن را فرا بگیرند.

با توجه به موقعیت استراتژیک چابهار و وجود استعداد های بالقوه اگر مسئولین مربوطه توجه خاصی از نظر ایجاد زیرساختها، آموزش علمی و حرفه ای و حمایت از علاقمندان داشته باشند بی شک در کمترین زمان ممکن شاهد درخشش جوانان چابهاری در سطح ملی و بین المللی خواهیم بود.

ورزش های آبی ساحلی طرفداران بیشماری در سواحل چابهار دارد

سعید آزادی؛ مربی درجه سه انجمن موج سواری کشور و مسئول پدل برد سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به اینکه ورزش‌های آبی طرفداران زیادی در سواحل چابهار دارد بیان کرد: موج‌‌سواری، این ورزش مهیج، در شهرهای ساحلی امکان‌پذیر است و یکی از بهترین مکان های دلنشین و استاندارد برای موج سواری در کشور ما ایران، شهر بندری چابهار به ویژه سواحل روستای رمین و بریس است.

موج‌سواری در چابهار عامل رونق گردشگری است

وی با بیان اینکه چند سالی است که توریست‌های داخلی و خارجی از امکانات بی‌نظیر ساحل این منطقه استفاده می‌کنند تصریح کرد: منطقه چابهار در اواخر ماه‌های خرداد تا شهریور (فصل مونسون) میزبان جشنواره‌های متعدد موج‌سواری در سال های قبل بوده که این موضوع باعث رونق گردشگری چابهار نیز شد.

این مربی موج سواری ادامه داد: شروع موج سواری در چابهار به سال های 92 برمیگردد که ایسکی بریتون از کشور ایرلند وارد ایران شد و چابهار را برای موج سواری انتخاب کرد و در همان سالها آموزش های اولیه به علاقمندان این رشته را دادند.

وی افزود: در سال 95 انجمن موج سواری در چابهار تشکیل شد و یکی از اعضای کمیته موج سواری استان در حال حاضر هستم که به مدت پنج سال در این رشته فعالیت دارم.

آزادی اذعان کرد: در چابهار ورزش های آبی ساحلی نظیر اسکی روی آب، غواصی و نجات غریق طرفداران خاص خود را دارد و رشته موج سواری هم به نوعی در راستای ورزش های آبی ساحلی بود که در همان سال های ابتدایی جذب این ورزش مفرح شدیم و آموزش های لازم زیر نظر مربیان و ورزشکاران این رشته را گذراندیم.

وی اشاره کرد: در حال حاضر 2 باشگاه در شهرستان چابهار در حال فعالیت است.

محدودیت های فصلی یکی از موانع اصلی ارتقای این ورزش مهیج است

وی با اشاره به موانع پیش روی این رشته ورزشی در چابهار گفت: سایت و مکان های موردنظر برای انجام این رشته ورزشی در روستاهای رمین، بریس و کنارک است ولی به دلیل دوری مسافت و همچنین به دلیل اینکه این رشته محدودیت فصلی دارد، فقط 2 ماه در سال ورزشکاران می توانند مفید به این رشته بپردازند.

وی که یکی از اعضای کمیته موج سواری استان است ادامه داد: برنامه های پیشنهادی و عملی برای این رشته بسیار زیاد است ولی با توجه به عدم حمایت مسئولین و اسپانسر در سال 2019 اعضای تیم چابهار نتواستند به اردوی تیم ملی موج سواری اعزام شوند.

وی با اشاره به برنامه های کمیته موج سواری اذعان کرد: در طی دوسالی که گذشت بیماری کرونا بسیاری از برنامه های این رشته ورزشی را عقب انداخت در حالی که کمیته موج سواری استان برنامه های زیادی پیش بینی کرده بود.

منطقه آزاد چابهار تنها حامی مالی رشته موج سواری در استان است

آزادی گفت: موج سواری جزو رشته های حمایتی سازمان منطقه آزاد چابهار است و این سازمان برای رشته های آبی ساحلی هزینه می کند اما از اداره کل ورزش استان و شهرستان حمایت بیشتر را انتظار داریم و چون ظرفیت قابل توجهی وجود دارد باید دست به دست هم دهیم تا این رشته ورزشی ارتقا پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه منطقه آزاد به تنهایی نمی تواند حمایتگر مالی این رشته ورزشی باشد گفت: علاقمندان به این رشته با توجه به شناختی که نوجوانان و جوانان این شهرستان در حال کسب هستند به راه اندازی باشگاه های جدید نیازمند است و لازم است تا نهادهای مختلفی به عنوان اسپانسر برای شکوفایی استعدادها از ما حمایت کنند.

بومیان بهترین گزینه برای رشته موج سواری هستند

این مربی چابهار با اشاره به شرایط موج سواری در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: چابهار به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی و همچنین فصل موج سواری بهترین موقعیت برای ارتقای این رشته ورزشی در استان است و علاقمندان به این رشته در روستای رمین و کنارک به دلیل همجواری با دریا و دسترسی همیشگی با آب خیلی بهتر از بقیه افراد این رشته ورزشی را فرا می گیرند.

وی افزود: به دلیل وجود بیماری کرونا آمادگی بدنی ورزشکاران پایین آماده و عقب افتادند و ما در سال های قبل توریست ها و ورزشکاران رشته موج سواری را به چابهار دعوت می کردیم و به آمادگی علاقمندان کمک بسیاری میشد.

آزادی گفت: ورزشکاران به دلیل سختی هایی که رشته های ورزشی دارد اول باید حمایت خانواده را داشته باشند مخصوصا در چابهار که سایت موج سواری در روستای رمین واقع شده است و به دلیل اینکه لوازم ورزشی این رشته گران تر از بقیه ورزش ها است به ساپورت مالی نیاز دارند.

وی تصریح کرد: مسئولین مطمئن باشند که با حمایت از جوانان می توانند زمینه خوبی را برای جذب گردشگر و درخشش منطقه در سطح کشوری و جهانی داشته باشند.

انتهای پیام/
يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۵۳
کد مطلب: 456853
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *