۰
سواحل مکران غرق در فرصتهای بکر دنیا؛

مدیریت پدیده جوی مونسون، فرصتي براي توسعه پايدار و ایجاد اشتغال/جذب گردشگر نیازمند تامین زیرساخت هاست

مونسون فصل موج های خروشان، آبفشان های پرتوان و آب و هوایی بهاری در قلب سواحل مکران است که دما هوای ۲۸تا ۳۰درجه این بادها باعث خنک شدن جنوبی شرقی ترین بندر ایران تا سواحل گواتر می شود.
مدیریت پدیده جوی مونسون، فرصتي براي توسعه پايدار و ایجاد اشتغال/جذب گردشگر نیازمند تامین زیرساخت هاست
به گزارش چهاربهاران، مونسون یک پدیده طبیعی و بکر در جنوب استان است که از سوی اقیانوس هند در بازه اواسط تابستان در بندر اقیانوسی چابهار رخ می دهد و با زیبایی که دارد چشم هر گردشگری را به خود جذب می کند.
 
 
ظرفیت های بکر و فقدان امکانات اولیه گردشگری در بندر اقیانوسی چابهار
صنعت گردشگری از صنایع مهم در حوزه اقتصادی و فرهنگی است که کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی و تاریخی بسیار غنی از امتیازات ویژه ای نسبت به سایر کشورهای جهان بهره می برد.

چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور ظرفیتی بکر و دیدنی برای جذب گردشگر را دارد اما عدم شناخت کافی مردم سایر نقاط کشور، امنیت، دوری منطقه نسبت ب مرکز و عدم وجود زیرساخت مناسب در حوزه های بهداشت و امکانات رفاهی و عقب ماندگی در بعضی حوزه ها از جمله آسیب های مهم بندر چابهار برای توسعه گردشگری است.


وزش بادهای موسمی مونسون عامل اصلی جذب گردشگر به چابهار
وزش بادهای موسمی تابستانه‌(مونسون) باعث لطافت و خنکی هوای بندر چابهار شده که به همین واسطه گردشگران فراوانی به این منطقه جذب شده‌اند.

چابهار گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبی ایران در تابستان است که بادهای باران‌آور موسمی در فصل تابستان و بادهای غربی در زمستان در این منطقه موجب ریزش پراکنده باران می‌شوند و از این رو این شهر خوش آب و هواترین بندر جنوبی ایران به شمار می‌آید که وزش بادهای موسمی عامل اصلی جذب گردشگر به منطقه چابهار است.

این جاذبه طبیعی همه ساله در فصل تابستان از اواسط خرداد ماه و همزمان با گرما در نیم کره شمالی زمین رخ نمایی کرده و طراوت خاصی به آب و هوای گرم جنوب استان به ویژه شهرستان های چابهار، کنارک، نیکشهر و سرباز  می دهد.

وزش بادهای مونسون در طول تابستان همزمان با بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در مرداد و شهریور ماه به اوج خود می رسد و این امر انگیزه وافری را در گردشگران علاقه مند سفر  به سرزمین دریا و کویر فراهم می کند چرا که این فصل از سال بهترین زمان برای موج‌سواری در سواحل اقیانوسی چابهار است.
 
گفته می شود مونسون در تابستان بر روی اقیانوس هند تشکیل شده که به دنبال آن بارش های شدید بر روی دریا در هندوستان و پاکستان می بارد و اثرات آن سیستان و بلوچستان به ویژه مناطق جنوبی و مرکزی این استان را فرا می گیرد؛ همچنین باعث به وجود آمدن پدیده منحصر به فرد دیگری در سواحل صخره‌ای این اقیانوس بی کران به نام آب‌فشان‌ها و موج‌فشان‌ها می شود.

آب‌فشان یکی از پدیده‌های منحصر به فرد در سواحل اقیانوسی چابهار می باشد و زمانی که موج‌ها با قدرت به سواحل صخره‌ای می‌زنند به دهانه‌ها و گودال‌های داخل صخره نفوذ می‌کنند و از دهانه‌های روی صخره‌ها با قدرت خارج می‌شوند و این پدیده شگفت‌انگیز را به‌وجود می‌آورند.

نسیم‌های بهاری مونسون عامل خنکی هوا در چابهار
 محمدرضا سالاری فنودی؛ رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به ماه های تیر و مرداد فصل مونسون دریایی در چابهار و دریای عمان بیان کرد: این بندر به دلیل همجواری با اقیانوس هند هر ساله در این دو ماه از این پدیده متاثر می شود و این شرایط در برخی از روزهای ماه های مرداد به حدی شدت می یابد که علاوه بر بنادر جنوبی استان، شهرهای مرکزی سیستان و بلوچستان نیز از این پدیده جوی بهره می برند.
 
وی افزود: دمای هوای چابهار در گرم‌ترین حالت 33 درجه درحالی این دما را تجربه می‌کنیم که دمای هوای پایتخت هم‌اکنون در خوشبینانه‌ترین حالت 37 درجه است.

سالاری اظهار کرد: نسیم‌های بهاری مونسون علاوه‌بر خنک کردن هوا در چابهار موجب بارش باران و صدالبته ایجاد پدیده‌های منحصر به فرد آب‌فشان و موج‌فشان در سواحل صخره‌ای اقیانوسی چابهار می‌شوند.

وی ادامه داد: مونسون از نیمه خرداد آغاز و تا نیمه شهریور ادامه می‌یابد؛ بیشترین تأثیر بادها روی دما است که بین 30 تا حداکثر 33 درجه می‌برد.

رئیس اداره هواشناسی دریایی چابهار با اشاره به تعریف مونسون گفت: به بادهایی گفته می شود که شبیه به نسیم دریا بوده، اما سرعت وزش باد در آنها شدیدتر و هماهنگ تر است و در زمان های خاصی از سال نیز جریان دارند.
 
وی افزود: جریان هوای برخاسته در روی شبه قاره هند، محیطی با فشار کم را ایجاد می کند این هوا نخست منبسط شده سپس سرد، آنگاه رطوبتی را که با خود حمل می کند و به ابر تبدیل می شود.

رئیس اداره هواشناسی چابهار با اشاره به اینکه علاوه‌بر باد، بارش هم پدیده غالب در مونسون است تصریح کرد: مونسون در کشورهای هند، پاکستان و بنگلادش تأثیر بسزایی دارد و موجب بارش‌های شدیدی در آنجا می‌شود به‌طوری که پرباران‌ترین نقطه دنیا را به‌خاطر این فصل در شهر چراپوچی هند داریم.

 فصل مونسون بهترین فصل برای موج‌سواری در سواحل اقیانوسی

وی ادامه داد: سواحل اقیانوسی ایران به‌دلیل نزدیکی به اقیانوس هند تحت تأثیر مونسون قرار می‌گیرند و ما در شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان هم‌چون سرباز، قصرقند و نیکشهر بارش‌هایی را در این فصل تجربه کردیم.

سالاری گفت: فصل مونسون بهترین فصل برای موج‌سواری در سواحل اقیانوسی چابهار است؛ بادهایی که از سمت دریا به خشکی می‌وزند گاهی موج‌هایی با طول چهار متر را می‌آورند و به صخره‌های دریای بزرگ چابهار می‌زنند به‌طوری که پدیده‌ای منحصر به فرد به‌وجود می‌آید.
 
وی خاطرنشان کرد: شناورهای دریایی نیز خوشبختانه طی سالهای اخیر با آگاهی کامل از این پدیده جوی صید خود را تعطیل کرده و تا پایان دوره زمانی مونسون از رفتن به دریا خوداری می کنند.

 انتهای پیام/

 
يکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۰
کد مطلب: 456837
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *