۰
وقتی غفلت مسئولین پرده نمایش را محو می کند؛

محروم ماندن دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از یک سالن مجهز نمایش فیلم/ سینما چابهار در یک قدمی احیا جا مانده است

چابهار بعنوان دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از یک سالن مجهز نمایش فیلم محروم و تنها یک سالن برای منطقه ای که خود در حال تولید فیلم سینمایی است جوابگوی مردم نخواهد بود.
محروم ماندن دروازه نوین اقتصادی جنوب شرق از یک سالن مجهز نمایش فیلم/ سینما چابهار در یک قدمی احیا جا مانده است
به گزارش چهاربهاران، سینما و رسانه های تصویری صنعتی نوین است که در قرن 20 در اروپا به روی پرده نمایش رفت تا تحولی وصف نشدنی در زندگی بشر ایجاد شود و امروز یک عنصر تاثیر گذار در رشد فرهنگی و اجتماعی است.
 
سینما به عنوان کانون فکری و فرهنگی در جامعه مطرح و یکی از بهترین اکتشافات بشر است که به صورت نامحدودی می تواند در خدمت مردم جامعه باشد و از روز ظهور تا به حال مخاطبان زیادی از جامعه را جذب کرده است و همیشه مورد توجه مردم بوده و است.
 
ارتقای سطح کیفی آثار سینمایی در رشد ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی و تجاری جامعه تاثیر بسزایی خواهد گذاشت و این ابعاد به لحاظ فرهنگی و اجتماعی در ترویج افکار، رفتار، ارزش و باورهای مذهبی و ملی مخاطبان به طور مستقیم و غیر مستقیم نهادینه و ریشه گذاری می شود.
 
شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان به دلیل موقعیت فرهنگی و استراتژیک و هنرمند پرور آن در سالهای دور و گذشته دارای یک سالن سینما بوده که متاسفانه براثر یک حادثه در سانحه آتش سوزی تخریب و چراغ آن بی فروغ مانده است هر چند تلاش ها با راه اندازی یک سالن ثمره داشته اما برای منطقه ای که خود در حال تولید فیلم سینمایی است جوابگو نخواهد بود.
 
اما با وجود پیگیری های اداره ارشاد، هنرمندان، کانون فیلم و عکس چابهار و مسئولین در راستای احیا و ایجاد سینما مستقل و مجهز به تکنولوژی روز دنیا برای بهره برداری عمومی، هنوز ضعف هایی وجود دارد که مانع بودن یک مجموعه کامل سینمایی است و با بودن یک سالن با تجهیزات ابتدایی این مشکل فرهنگی حل نخواهد شد.
 
اهمیت وجود یک سینما در چابهار به دلیل همسایگی با کشورهای پاکستان و سایر به گونه ای است که باید با همت و اراده قوی احیا شود تا رسانه های معاند و ضد انقلاب با برنامه های مخرب خود، ذهن و اندیشه افکار عمومی را به گمراهی نکشانند چون تاثیر پذیری امروز مردم با وجود تکنولوژی بیشتر از گذشته شده است.
 
محمدامین محمدی؛ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: سینما جدا از یک هنر صنعت اجتماعی، اقتصادی وسیاسی و مهمترین هنر سمعی و بصری جذاب که بزرگترین کارکرد آن خلق یک رویا، ماجرا و شخصیت های دوست داشتنی و ترحم برانگیزی که در نهایت ایجاد احساسات عمیق انسانی را در برگرفته است.
 
این مقام مسئول با اشاره به جایگاه و قدمت سینما در شهر ساحلی چابهار تصریح کرد: چابهار از سال های خیلی قبل دارای سینما بوده است و پس از آتش گرفتن سینما و یک وقفه طولانی ساخت سینمای سه بعدی و شهرک سینمایی و پردیس ها با مشارکت منطقه آزاد، شهرداری و بخش خصوصی مطرح شد.
 
وی ادامه داد: به علت عدم استقبال بخش خصوصی وعدم تقبل شهرداری و منطقه آزاد مجبور به راه اندازی سینما ساحل گلشهر در سال ۹۷با تجهیزاتی به مبلغ ۲۵۰میلیون تومان شدیم که تا قبل از شیوع ویروس کرونا تا بهمن  ۹۸ با روزی سه سانس دایر بود هرچند این سالن استانداردها لازم را هم نداشت.
 
محمدی دلایل عدم استقبال و بی مهری مردم به سینما را اینگونه عنوان کرد: سینما ساحل گلشهر به دلیل دوری از مرکز شهر و عدم استقبال مردم به سانس ها و فیلم هایی که در سالن به نمایش گذاشته می شد، عدم تبلیغات لازم وگسترده توسط شهرداری، منطقه آزاد وبخش خصوصی، وجود فیلم های دانلودی و ماهواره ای و عدم رعایت قوانین صیانت از تولیدات سینمایی، شیوع ویروس کرونا در 10 ماه اخیر ، مهم ترین دلایل عدم استقبال مردم است.
 
وی گفت: شرایط جدید واگذاری سینما باید توسط کارشناس دادگستری در استان اعلام شود و در این خصوص پیگیری های لازم هم انجام شده و بهترین حالت ممکن اینست که یک سرمایه گذار یا هنرمند بومی مشتاق و دارای صلاحیت لازم کار واگذاری سینما در چابهار را به عهده بگیرد و باید به سمت ساخت و احداث یک سالن با تجهیزات و استانداردهای مورد قبول باشیم.
 
رئیس ارشاد اسلامی چابهار اذعان کرد: در این خصوص جلسه با شهرداری و مسکن شهرسازی انجام  و پیگیری لازم در دست اقدام است و در این جلسات مقرر شد از اعتبارات ستاد باز آفرینی تا حدود یک میلیارد برای ساخت سینما امید هزینه شود.
 
وی خاطرنشان کرد: مهم ترین اقدام برای جبران کمبود سینما در چابهار باید بخش خصوصی ورود پیدا کند و زمین را برای ساخت سینما امید تحویل گیرد و الزام شهرداری و شورای شهر برای احیای سینما قدیم چابهار است.
 
انتهای پیام/
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۴
کد مطلب: 456145
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *