۰
سهل انگاری مسئولین همچنان چالش آفرین است؛

دستفروشی؛ آخرین امید برای امرار معاش در چابهار/ ایجاد غرفه‌ و بازارچه ها راه کار مدیریت جمعیت دستفروشان

دستفروشی پدیده‌ای نوظهور و جدید محسوب نمی‌شود و به واقع این شیوه از به اصطلاح کسب و کار غیر رسمی در این مرز و بوم دارد، بنابراین با همه این اوصاف نمی‌توان از آسیب‌های این شیوه از کسب و کار به سادگی گذشت.
دستفروشی؛ آخرین امید برای امرار معاش در چابهار/ ایجاد غرفه‌ و بازارچه ها راه کار مدیریت جمعیت دستفروشان
به گزارش چهاربهاران، ظرفیت و پتانسیل های گردشگری شهر چابهار و با توجه به شرایط نامساعد اقتصاد محلی مردم؛ شناسایی مزیت های موجود، ساماندهی صنوف و صنایع محلی، حمایت از کارآفرینان و اشتغال با هدف ساماندهی و نظم و انسجام شهر و حمایت از مشاغل کوچک ‌و حذف تمرکز عرضه از مرکز شهر، از اولویتهای شهرداری‌ها و سایر ارگانهای و تصمیم گیرندگان است.
 
دستفروشی به جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی شهری برای رسیدن به درآمد برخی خانواده ها تبدیل شده‌ است و این چالش سال‌هاست که بدون راهکار باقی مانده و مدیران شهری هنوز نتوانسته‌اند برای حل آن به راهکاری عملیاتی برسند.
 
کرایه های سنگین مغازه ها، عدم توانایی برای دریافت مجوز و انجام روال اداری، عدم داشتن محصولات متنوع برای ارائه، عدم حمایت کافی برای داشتن یک کسب و کار مشخص، عدم توانایی برای اشتغالزایی و کارآفرینی از جمله دلایلی است که برخی افراد را مجبور می کند تا برای رسیدن به یک درآمد زندگی رو به دستفروشی بیاورند.
 
ایجاد ترافیک سنگین در پیاده روها و مختل شدن عبور و مرور مردم، لطمه زدن به کسب و کار بازاریان، ارائه محصولاتی که کیفیت آنها نامعلوم است و برهم خوردن نظم در بازار عواملی می شود تا دستفروشی یک معضل شود و مسئولین پس از گذشتن سالها هنوز با این چالش درگیر هستند.
 
ساماندهی دستفروشان و حمایت از آنها  و ایجاد یک بازارچه می تواند معضلات و مشکلات را هم برای بازاریان و هم برای دستفروشان حل کند، اما چالش همچنان در شهرها با سهل انگاری مسئولین شهری باقی است.
 


عدم تحقق وعده ها برای ساماندهی دستفروشان

عبدالخالد بلوچزهی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با بیان اینکه مسئولان شهرداری و اعضای شورای شهر از سالیان قبل تاکنون، وعده‌های زیادی برای ساماندهی دستفروشان به مردم دادند گفت: این مسئولان شهری هیچگاه نتوانستند به حرف‌های خود عمل کنند و از سوی دیگر نیز خود دستفروشان تمایلی به جمع‌آوری بساط خود ندارند چراکه از این طریق هزینه‌های زندگی خود را تامین می‌کنند.
 
این شهروند چابهاری با اشاره به اینکه دستفروشی جزو مشاغل کاذب محسوب می‌شود بیان کرد: عده‌ای در شرایط نامساعد اقتصادی مجبور هستند برای گذران زندگی از کف خیابان با فروش اجناس محدود، رزق حلال به دست آورند.
 
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در شهر تصریح کرد: امروزه دست‌فروش‌ها تهدیدکننده سلامت مردم و بسیار تاثیرگذار در شیوع بیماری ویروسی کرونا هستند به همین جهت نگرانی جدی در این‌خصوص وجود دارد چرا که اجناس در دست شهروندان دست به دست می‌شود.

بلوچزهی افزود: حضور اینگونه افراد نه تنها در قسمت بازار بلکه در همه جای شهر دیده می شود که بسیاری از آنها هم غیر بومی هستند؛ اما شهرداری حضور آنها در سطح خیابان ها را غیرقانونی اعلام کرده است مگر اینکه از شهرداری مجوز گرفته باشند.
 


ساماندهی، نظارت و کنترل دستفروشان از وظایف قانونی شهرداری است
 
یونس حقانی، شهردار بندر چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به اینکه ساماندهی، نظارت و کنترل دستفروشان، حفظ حقوق اصناف و شهروندان از وظایف قانونی شهرداری است بیان کرد: بازار روز و شب بازار در دستور کار شهرداری و شورای شهر قرار دارد.
 
وی افزود: ساماندهی سدمعبر و دستفروشان، جلوگیری از تضییع حقوق شهروندی، حمایت از ارائه محصولات باکیفیت، اهتمام به نظم و انسجام شهر، تامین ایمنی و ارتقاء شاخص‌های ترابری در محل های پرترافیک و پرتردد، حفظ حقوق بازاریان و کسبه، شورای اسلامی شهر با پیشنهاد شهرداری موافقت و شهرداری راه اندازی بازارچه ها را در دستور کار قرار داده است.
 
ایجاد مزاحمت دستفروشان در خیابان های شهر برای شهروندان

شهردار چابهار با اشاره به اعتراض خانواده ها مبنی بر مزاحمت در تردد شهری تصریح کرد: پس از دریافت مصوبه به جهت تامین و حفظ حقوق صاحبان صنوف قانونی و اعتراض شهروندان علی الخصوص خانواده ها مبنی بر مزاحمت در تردد ناشی از شلوغی و ازدحام بساط فروشان و سد معبر در میادین اصلی و معابر، مرکز شهر و نقاط تجاری، شهرداری طی فراخوان نسبت به گزینش پیمانکار رفع سد معبر اقدام کرده است.
 
وی ادامه داد: برابر قانون، شهرداري‌ها موظفند از معابر به‌عنوان ملك عمومي محافظت و از تجاوز افراد به معابر عمومي جلوگيري كنند كه به صراحت در تبصره يك بند 2 ماده 55 و تبصره 6 ماده 96 قانون شهرداري‌ها به آن اشاره شده است.
 
ایجاد غرفه‌ و بازارچه ها راه کار مدیریت جمعیت دستفروشان

حقانی عنوان کرد: رفع سد معبر در راستای وظیفه قانونی خویش بحث ساماندهی، نظارت و کنترل دستفروشان را در دستور کار خود قرار داده است و تلاش می کند با رعایت احترام و کرامت انسانی نسبت به هدایت دستفروشان و بساطی ها، خودروهای میوه و تره بار و فرش و موکت از معابر و راسته بازارها به محدوده بازارهای هفتگی و شب بازار اقدام شود.
 
به گفته وی؛ شهرداری به دفعات  با هماهنگی فرمانداری، اداره صمت و مجمع امور صنفی به برپایی نمایشگاه عرضه مستقیما اهتمام ورزیده اما به دلیل شیوع کرونا اکنون این امکان وجود ندارد.
 
شهردار با اشاره به افزایش خودروهای نیسان فروش فرش و موکت در شهرستان اظهار کرد: در طی یکماه اخیر تعدادی خودروی نیسان حامل فرش و موکت بسیار بی کیفیت از شهرستان، در سطح شهر اقدام به عرضه فرش و موکت کردند و مامورین سد معبر شهرداری به کرات مراتب جهت هدایت آنها به بازارهای مذکور را بصورت شفاهی و کتبی به سمع و نظرشان رساندند که متاسفانه با مقاومت آنها مواجه شده و آنان با شگرد و ترفند خاصی که مشخصا با عوام فریبی، فرافکنی و تحریک عواطف احساسات عمومی و با علم به اینکه رفتارشان خوراک و دستمایه معاندین خواهد شد؛ اقدام به تهیه و نشر کلیپ جعلی و کذب محض در فضای مجازی کرده و ادعا کرده اند که مامورین شهرداری با آنان برخورد و به آنان تعرض کردند.
 
تکریم صنوف از وظایف شهرداری است

وی گفت: هدف شهرداری تعرض و حذف این صنوف نبوده و نخواهد بود و بدون شک شهرداری با ایجاد بازارهای روز از این صنوف حمایت و موجبات تکریم آنها را فراهم خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: بحث نظارت و ساماندهی و کنترل این صنوف نیز مدنظر بوده و منافع شهروندان و دیگر اصناف نیز تامین خواهد شد.
 
حقانی با اشاره به صنوفی که فعالیت رسمی و قانونی دارند خاطرنشان کرد: این صنوف با پرداخت مالیات به عمران و آبادانی شهر کمک کردند و با عرضه محصولات باکیفیت رضایت شهروندان را فراهم می آورند، باید حقوقشان حفظ و حمایت شوند، این امر از تکالیف قانونی شهرداری می‌باشد؛ در این راستا عامل و عاملین قطعا به توصیه مراجع قضایی محترم، انتظامی ‌تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.
 
 
انتهای پیام/
 
 
 
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۱۸
کد مطلب: 455566
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *