۰

امکان درمان «تب کریمه کنگو» در تمامی نقاط کشور

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده است و در هر نقطه‌ای امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی وجود دارد.
امکان درمان «تب کریمه کنگو» در تمامی نقاط کشور
به گزارش چهاربهاران، بهزاد امیری، متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، یک بیماری ویروسی است و مخزن و ناقل ویروس CCHF در طبیعت، کنه‌های سخت و عمدتا گونه‌ای به نام هیالوما است؛ این کنه‌ها می‌توانند ویروس را از طریق تخم به نسل بعدی‌شان انتقال دهند.
او ادامه داد: زمانی که این کنه‌ها حیوان را مورد گزش قرار می‌دهند، ویروس را به بدن دام منتقل می‌کنند؛ دام در مدت دو هفته، ناقل ویروس خواهد بود و ممکن است علامتی بروز ندهد. چنانچه در طی این مدت، دام بدون استفاده از وسایل حفاظت فردی و رعایت نکات بهداشتی ذبح شود انسان در معرض خون و ترشحات دام آلوده قرار می‌گیرد و از این طریق، احتمال انتقال بیماری به او وجود دارد.
امیری با اشاره به روش‌های انتقال ویروس تب کریمه کنگو به انسان افزود: اگر کنه آلوده به طور مستقیم انسان را مورد گزش قرار دهد، فرد با ترشحات، خون و بافت بدن حیوان آلوده تماس داشته باشد و یا انسان با خون و ترشحات بدن فرد مبتلا به بیماری تماس داشته باشد، ویروس تب کریمه کنگو به او منتقل می‌شود.
او با اشاره به علائم بیماری تب کریمه کنگو بیان کرد: تعداد زیادی از افراد، علائمی از خود بروز نمی‌دهند، اما افراد دارای علامت، در فاز اولیه دچار تب ناگهانی، لرز، سردرد، درد عضلانی، درد عضلات شکم و کمر، گیجی، حالت تهوع، استفراغ و پرخونی مخاط می‌شوند.
رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوانات مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: در فاز حاد بیماری، فرد دچار خونریزی زیر پوستی، کبودی بدن، خونریزی داخل ملتحمه چشم، خونریزی مخاط، خونریزی از مجاری بدن و در نهایت درگیری چندین ارگان بدن همچون سیستم گوارشی، ادراری و تنفسی می‌شود که در این صورت ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.
نوع شغل، ارتباط زیادی با انتقال ویروس تب کریمه کنگو دارد
او گفت: نوع شغل افراد، ارتباط زیادی با انتقال ویروس تب کریمه کنگو دارد؛ افرادی که مشاغلی در زمینه دامداری، قصابی و کشتارگاه دارند، در معرض خطر بیشتری هستند.
امیری با اشاره به اینکه در فاز حاد بیماری، بین ۱۰ تا ۴۰ درصد احتمال دارد که بیمار فوت کند، ادامه داد: تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا شده است و در هر نقطه‌ای از کشور امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی بیماری وجود دارد و بیماران باید در صورت مشاهده اولین علامت، به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.
امیری افزود: از ابتدای شناسایی اولین مورد ابتلا به این بیماری در سال ۱۳۷۸ تاکنون ۱۵۴۹ مورد بیمار مبتلا در کشور شناسایی و ثبت شده است و از آن زمان تاکنون ۲۰۱ نفر به علت ابتلا به این بیماری در کشور فوت کرده اند.
او با اشاره به اینکه سال گذشته، ۱۱۹ بیمار شناسایی و ۱۱ نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت کرده اند، بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۲۰ نفر مبتلا شناسایی شده و یک نفر فوت کرده است.
امیری گفت: در ۲۱ سال گذشته، همواره استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار ابتلا و مرگ ناشی از تب کریمه کنگو در کشور را داشته است. 
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب: 455355
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *