۰
مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار:

قلعه تاریخی پرتغالی‌های روستای تیس توسط منطقه آزاد مرمت و بازسازی می شود

عدنان حسینی گفت: عملیات حفاظت و مرمت قلعه پرتغالی‌های روستای تیس به ‌زودی توسط سازمان آغاز می‌شود.
قلعه تاریخی پرتغالی‌های روستای تیس توسط منطقه آزاد مرمت و بازسازی می شود
عدنان حسینی؛ مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: قلعه پرتغالی‌های روستای تیس از آثار تاریخی و ارزشمند چابهار با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومانی مرمت خواهد شد.

وی مهمترین اقدامات حفاظتی و مرمتی در سال جاری در این بنای تاریخی را؛ حفاظت و استحکام بخشی دیوار ضلع شمالی و جنوبی قلعه با سنگ و ملات گچ کوره نیم کوب، اجرای بندکشی با رعایت اصول فنی با پودرهای ویژه، مرمت سقف‌های هلالی، مرمت تکمیلی قسمت‌های فرو ریخته شاه‌نشین و ایزولاسیون با ملات کاه‌گل بر روی دیوارها جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت را عنوان کرد.

وی ادامه داد: بعد از اتمام مرمت این بنای تاریخی مطالعات و طرح مرمت و احیای آن شروع می‌شود.

حسینی تصریح کرد: قلعه تاریخی پرتغالی‌ها مربوط به دوره صفوی و سبک‌های معماری به کار رفته در آن با بناهای این دوره شباهت دارد.

مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بخش‌هایی از این قلعه در سال ۹۶ با همکاری سازمان منطقه آزاد چابهار و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان مرمت و بازسازی شده است.

شایان ذکراست است این قلعه ثبت شده با شماره ۵۵۵ در فهرست آثار ملی ایران مشرف به دریای مکران در جوار روستای تیس در فاصله ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار واقع شده است.

انتهای پیام/
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۷
کد مطلب: 455048
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *