۰

سواحل صخره ای و مرتفع بریس چابهار ثبت ملی شد

فرماندار ویژه چابهار گفت: بریس در فاصله ۶۵ کیلومتری شرق چابهار واقع شده و به دلیل دارا بودن سواحل مرتفع بی نظیر بعد از بررسی در جلسه ثبت آثار فرهنگی و طبیعی کشور به عنوان اثر ملی ثبت شد.
سواحل صخره ای و مرتفع  بریس چابهار ثبت ملی شد
رحمدل بامری در گفت و گو با چهاربهاران بیان کرد: روستای بریس در ۶۵ کیلومتری شرق چابهار واقع شده است ارتفاع بریس از سطح دریا ۱۰ متر می باشد که باعث زیبایی این سواحل شده است همچنین حداقل عمق آب در خور در ساحل ۴ متر می باشد که ثبت ملی شده است.

وی با اشاره به اینکه کوسه‌ ماهی و میگو از عمده صیدهای ماهیگیران بریس می باشد ادامه داد: مهمترین جاذبه گردشگری روستای صخره ای اسن که به اسکله صیادی روستا مشرف است و منظره ای بی بدیل را فراهم آورده است که تماشای آن برای ساعتهای متوالی لذت بخش است.

وی با اشاره به اینکه زیر بعضی از صخره ها خالی شده تاکید کرد: برخی گردشگران با بی احتیاطی ریسک گرفتن عکسی بیاد ماندنی را به جان میخرند که باید در این خصوص احتیاط بیشتری انجام شود.

بامری تشریح کرد: چهار شرکت تعاونی خدمات صیادی و یک شرکت تعاونی روستایی در شهرک صنعتی شامل ۳ سردخانه، ۲ یخسازی و ۲ کارخانه تن ماهی نیز مشغول به فعالیت می باشند.

وی اذعان کرد: حدود صد سال پیش بریس دارای ۳۵ باب خانه و حدود ۳۰ شناور بوده‌ و بومیان بریس که از ساکنان قدیمی چابهار می باشند در این منطقه با صیادی زندگی می کردند.

این مقام مسئول همچنین از پیگیری میراث فرهنگی برای ثبت کوه‌های مینیاتوری چابهار به عنوان یک اثر دیگر در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

انتهای پیام/
شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 454112
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *