۰

بی خیالی مسئولان میراث فرهنگی عامل نابودی اثر ملی گردشگری در چابهار/پست خانه چابهار محل دپوی مصالح ساختمانی برای ورود به زباله دان تاریخ

پست خانه چابهار از قدیمی‌ترین بناهای سنگی در این شهرستان می باشد که انگلیس در زمان نفوذ پرتغالی‌ها به منظور رونق دریانوردی، تجارت و ایجاد ارتباط بین هند، گوادر، چابهار، جاسک و بندرعباس در چابهار ساخته‌ است.
بی خیالی مسئولان میراث فرهنگی عامل نابودی اثر ملی گردشگری در چابهار/پست خانه چابهار محل دپوی مصالح ساختمانی  برای ورود به زباله دان تاریخ
به گزارش چهاربهاران ساختمان پست خانه قدیم چابهار در دو دهه گذشته با کاربری اداری به عنوان اداره پست نیز استفاده می شد که در سال ۷۷ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید و بایستی تاکنون به عنوان یک مجتمع گردشگری مرمت می شده اما تا امروز نه اثری از مرمت است و نه عملیاتی بر روی آن انجام می شود.

چندی قبل رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در نشست بررسی پروژه‌های گردشگری چابهار گفته بود برای رونق گردشگری در چابهار باید پروژه‌های جاذب گردشگر در این منطقه اجرا کنیم تا افراد بیشتری برای سفر، چابهار را انتخاب کنند.

مونسان تاکید کرده بود در تمام استان‌ها نیازمند حمایت‌های استانداران در رونق گردشگری هستیم که خوشبختانه در استان سیستان و بلوچستان شاهد حمایت‌ها و علاقه‌مندی استاندار هستیم و برنامه‌های ویژه‌ای را برای استان سیستان و بلوچستان در نظر داریم و امید می‌رود که شاهد اتفاقات بسیار خوب در حوزه گردشگری در این استان باشیم.

در حالی مسئول میراث کشور، استاندار را حامی گردشگری خطاب می کند که امروز ساختمان پست خانه چابهار به عنوان یک اثر با ثبت ملی دز حال تبدیل شدن به مخروبه ای است که حتی در ردیف پروژه های در حال اجرای میراث استان قرار ندارد!

باید دید چرا بسیاری از پروژه های استانی در جنوب سیستان و بلوچستان در روستاهایی همچون درک و تنگ کنارک در حال اجراست و این در حالی ست که چابهار پروژه های بر زمین مانده زیادی در پهلو دارد و مدیر میراث استان چرا تمایل بیشتری به اجرای پروژه های دوردست دارد!

پست خانه چابهار که می تواند یکی از بهترین خدمات را به مردم ارائه کند با ضعف مدیریتی مدیران گذشته و کنونی به تلی از خاک بدل شده است و نتوانسته همچون آثار ملی مورد استفاده مانند باباخان مشهد مورد استفاده مردم قرار گیرد.

پست خانه تاریخی چابهار دارای پوشش سایبان‌های سفالی در طبقه بالا می باشد و طبقه همکف آن دارای دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی ست و پوشش سقف‌ها مسطح با تیرهای چوبی همچنین کف اتاق‌ها و راه‌پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی پوشش داده شده وهر کدام از اتاق‌ها در همکف دو در ورودی با قوس‌های هلالی دارند که در قسمت بالای درها دو دریچه وجود دارد که به پشت بام رواق‌ها باز می‌شوند، این بنا ویژگی مختص مناطق گرمسیری یعنی همان وجود رواق‌های هلالی دورتا دور را در خود دارد، استفاده از سنگ‌های رسوبی ماسه‌ای ساحلی در اندازه‌های مختلف از ویژگی‌های دیگر این بناست.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چابهار چندی قبل در گفت و گو با چهاربهاران گفته بود توسعه طرح هاي بومگردي، ساخت اقامتگاههاي ارزان قيمت، ارائه صنايع دستي بومي و تهيه غذاهاي محلي مورد تاكيد است تا بتوان علاوه بر جذب گردشگر به معرفي آداب و رسوم و فرهنگ بومي اين منطقه كمك كرد.

اما امروز پست خانه چابهار که یک طرح ملی بوم گردی محسوب می شود در حال تبدیل شدن به مخروبه ای است که شاید هیچ گردشگری از وجود چنین اثری باخبر نیست.

انتهای پیام/
شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 454110
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *