۰
گزارشی از مشکلات ورزشی بانوان جنوب استان؛

عدم‌حمایت مالی و نبود اسپانسر بزرگ‌ترین چالش پیشروی ورزش بانوان چابهاری

بانوان شهرستان چابهار به‌شدت از کمبود فضای ورزشی در محلات و روستاها، عدم حمایت اسپانسرها از ورزش قهرمانی بانوان رنج می‌برند و برای پرداختن به فعالیت‌های ورزشی با مشکلات زیادی روبرو هستند.
عدم‌حمایت مالی و نبود اسپانسر بزرگ‌ترین چالش پیشروی ورزش بانوان چابهاری
به گزارش چهاربهاران، ورزش یکی از ابزارهای مهم رشد فکری و جسمی افراد در جامعه است و با توجه به این‌که زنان بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که مشارکت فعال در نقش‏های ازجمله وظیفه حساس تربیت فرزندان و حفظ کانون خانواده است و علاوه بر این وظیفه، بانوان در سایر فعالیت‌های اجتماعی خارج از منزل نیز حضوری موثر و پررنگ دارند بااین‌ وجود کمبود امکانات ورزشی همواره یکی از موانع بزرگ سد راه ورزش بانوان بوده است.
 
داشتن سلامتی و تندرستی در ابعاد مختلف جسمی، روانی، ‌اجتماعی و اخلاقی از ویژگی‌های یک بانو جهت انجام نقش‎های محوله است، چرا که این قشر از این پیکره جامعه علاوه بر خانواده، در عرصه اجتماعی نیز به انجام وظایف خطیر مشغول است.
 
در همین راستا باید بسترهای لازم و مناسب برای پرداختن به فعالیت بدنی برای سلامتی و حضور در میادین ورزشی و همچنین شرایط لازم برای امور اجرایی در ورزش بانوان توسط بانوان، مهیا شود.
 
نایب رئیس هیات دو و میدانی بانوان شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به ورزش حرفه ای بانوان گفت: دنبال کردن ورزش حرفه‌ای برای بانوان کار بسیار سختی بوده، این درحالی است که استعداد های خوبی در این زمینه وجود دارد رشد و شکوفایی این استعدها نیاز به حمایت دارد.
 
ریحانه گل مکانی افزود: با وجود استعدادهای فراوانی که ما در شهرستان چابهار داریم، نیازها و کمبودهای بانوان می‎تواند مانعی برای بروز این ظرفیت‎ها باشد که در این زمینه می‌توان با تدوین برنامه‎های حمایتی، تاحدودی خلاء مالی و اعتباری ورزش بانوان را مرتفع کرد و انگیزه مشارکت بانوان در عرصه ورزش قهرمانی را بالا نگه داشت.
 
وی با اشاره به روند رو به رشد حوزه ورزش بانوان در این شهرستان بیان کرد: اگر زمینه مناسبی فراهم شود به طور قطع این پتانسیل وجود دارد که ورزشکاران زن چابهاری نه تنها در سطح استان بلکه در کشور موفق باشند.
 
مربی تیم دو و میدانی با اشاره به موفقیت تیم دو و میدانی چابهار در مسابقات لیگ پویا مرحله استانی در دوم اسفند ماه 97 اظهار کرد: تیم چابهار توانست با کسب سیزده مدال رنگارنگ مقام نخست تیمی مسابقات را کسب کند.
 
وی با اشاره به صنعتی بودن چابهار که یکی از قدرت های مالی خوب استان محسوب می شود ادامه داد: ما ورزشکاران از مسئولان خواستاریم در راستای حل مشکل اسپانسر و یافتن حامی مالی تیم‌های ورزشی بانوان اقدام کنند و شک نداشته باشند که حرکت آنان در این مسیر می‌تواند موجب شود که ورزش بانوان در بین قدرت‌های برتر استان در تمامی رشته‌های ورزشی قد علم کند.
 
گل مکانی عدم مشکلات مالی و نبود اسپانسر را از دیگر مشکلات ورزش بانوان برمی‌شمارد و افزود: تیم دو و میدانی چابهار در یک سال گذشته با تمرین شبانه روز توانست با شرکت در مسابقات گوناگون در سطح استان و کشور مقامهای برتر را  کسب کند.

وی ادامه داد: در تمامی مسابقات یک سال گذشته (10مسابقه ) به طور قطع شرکت کردیم و سازمان منطقه آزاد چابهار حمایت مالی دو مسابقه یکی در مرحله استانی و دیگری در مرحله کشوری را بعهده گرفت ولی آنچه مهم و ضروري است که وقتی اخبار پیروزی یک تیم در خبرگزاری های مختلف منتشر می شود علاوه بر سازمانهای دولتی حتی بخش های خصوصی بتوانند حمایت مالی خود را نسبت به ان تیم اعلام کند.

این کارشناس ورزشی گفت: وقتی پول به تیم تزریق نمی‌شود به طور ناخواسته بازیکن انگیزه خود را از دست می‌دهد و همین مسئله موجب می‌شود که از نظر روحی و روانی نتواند همان بازی همیشگی خود را در زمین مسابقه به نمایش بگذارد.
 
وی بیان کرد: با تمام مشکلات موجود بازهم تلاش می‌کنیم تا جوانان و نوجوانان به ورزش ادامه دهند و به مسابقات مهم تر و کشوری راه پیدا کنند، ما حتی به تازگی به روستاها و بخش ها ورود پیدا کردیم تا بتوانیم به لطف الهی استعدادهای نهان را کشف و به پرورش آنان بپردازیم که این امر نیز نیاز به حمایت مالی ويژه ای دارد، ورزشکاران مستعد در روستاها به طور قطع نیاز به البسه، کفش ورزشی، مربی و تغذیه مناسب دارند.
 
گل مکانی همچنین کمبود فضای ورزشی در محلات، عدم حمایت اسپانسرها از ورزش قهرمانی بانوان، عدم وجود تجهیزاتی و همچنین مشکلات سیستم سرمایشی و گرمایشی در باشگاه ها را از دیگر مشکلات ورزش بانوان در شهرستان چابهار بیان کرد.

انتهای پیام/
جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۵
کد مطلب: 453102
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *