۰

آئین و مراسمات محرم به روایت علمای اهل سنت در چابهار/ علاقه به خاندان اهل بیت و سید الشهدا، تنها به شیعیان تعلق ندارد

بلوچستان علاوه بر شیعیان، بسیاری از برادران و خواهران اهل تسنن نیز با حفظ حرمت ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حسین بن علی (ع) در آیین های ویژه شرکت می کنند.
آئین و مراسمات محرم به روایت علمای اهل سنت در چابهار/ علاقه به خاندان اهل بیت و سید الشهدا، تنها به شیعیان تعلق ندارد
به گزارش چهاربهاران، مردم اهل سنت این استان در احترام به ماه محرم و ایام شهادت حضرت حسین (ع) همانند شیعیان از برگزاری مراسم ازدواج و جشن های شادی خودداری می کنند.
 
با آغاز ماه محرم امامان جمعه، پیش نمازان مساجد و ملایان اهل تسنن با سخنرانی در مساجد و محافل مذهبی، مردم را از اهمیت این ماه آگاه می سازند و با روایت احادیث مختلف سعی دارند مظلومیت امام حسین (رض) و نقش وی در اسلام و همچنین عظمت این ماه پر برکت را به نمازگزاران منتقل کنند.

مولوی اهل سنت شهرستان چابهار گفت: عشق و علاقه به خاندان اهل بیت و سید الشهدا، تنها به شیعیان تعلق ندارد این مهر در بین بسیاری از اهل سنت جهان اسلام فرا گیر است و در کتب اهل سنت و ادبیات و فرهنگ عمومی مسلمانان سنی مذهب روایات آمده و گواه بر آن است.

مولوی سید محمد درتکیده بیان کرد: بیان رنج و مشقت فرزندان رسول الله در اجتماع مسلمین در مساجد و همچنین در خطبه نماز جمعه از اقداماتی است که در طول دهه نخست محرم توسط علمای اهل سنت صورت می گیرد.

وی ادامه داد: از آنجا که حسین از یک سو، مسئول حفظ دین و از سوی دیگر، آزاده و قهرمان است، هرگز در قبال بیعت خواهی یزید، سرتسلیم فرود نخواهد آورد، پس برای رسیدن به هدف خود، باید به هرکار مشروعی دست می زد بنابراین، برای احتراز و دوری از امر بیعت، به کوفه روی آورد و شهادت را بر بیعت با یزید که به نوعی تایید ستم های او بود، ترجیح داد.

نویسنده بلوچ با اشاره به مراسم عزاداری روز نهم و دهم محرم در بین اهل سنت گفت: این روز یکی از روزهای مهم در مذهب تسنن است در این روز مردم اهل تسنن با خیرات و انفاق به ایتام ارادت خود را به امام حسین(رض) و یارنش نشان میدهند، مراسم جشن و شادی ندارند، به تلاوت قرآن میپردازند و در مسجدها و خطبه ها حضور پیدا می کنند.

وی افزود: پخت انواع غذاهای محلی از قبیل حلوا، غذاهای محلی و همچنین پخش شیر و خرما میان خانواده های کم درآمد از دیگر آیین های روزهای تاسوعا و عاشورا در بلوچستان است.

مولوی اهل سنت ادامه داد: مردم چابهار با برپایی آیین های نوحه خوانی، تعزیه، روضه خوانی، سخنرانی، سینه زنی و زنجیر زنی همچنان یاد قیام سرور و سالارشهیدان را زنده نگاه داشته اند.

وی گفت: در ظهر عاشورا مردم محلی در بندر مرزی چابهار با آداب و رسوم خاصی با آتش زدن خیمه ها به یاد اسیران کربلا بر سر و سینه می زنند و با حضرت زینب (س) و اسیران همدردی می کنند.

مولوی درتکیده خاطرنشان کرد: زنان پاکستانی مقیم چابهار نیز در دهه اول محرم با نوحه خوانی و برپایی آیین های ویژه به سوگواری پرداخته و در شب تاسوعا نیز با بستن حجله حضرت قاسم به عزاداری خاص آن حضرت می پردازند.

انتهای پیام/
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱
کد مطلب: 452008
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *