۰
معاون امور زیربنایی پدافند غیرعامل کشور درچابهار؛

بندر شهید بهشتی چابهار نقطه قوت کشور برای برون رفت از تحریم‌ها

معاون امور زیربنایی پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه بندر شهید بهشتی چابهار نقطه قوت کشور در برون رفت از تحریم‌ها است، بر ضرورت اتصال بندر شهید بهشتی به پسکرانه بندر و شبکه ریلی با احدث راه آهن و بزرگ‌راه تاکید کرد.
بندر شهید بهشتی چابهار نقطه قوت کشور برای برون رفت از تحریم‌ها
به گزارش چهاربهاران آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان در نشست مشترکی که با موضوع بررسی مطالعات مفهومی پدافند غیر عامل در بندر شهید بهشتی چابهار با حضور معاون امور زیربنایی پدافند غیرعامل کشور برگزار شد اظهار کرد: اختصاص بخشی از کالا‌های اساسی کشور از طریق بندر چابهار به منظور بهره مندی از ظرفیت‌های ایجاد شده در این بندر و با هدف تمرکززدایی از بنادر حوزه خلیج فارس و تأمین نیاز‌های اساسی استان سیستان و بلوچستان و استان‌های همجوار کرمان، خراسان جنوبی و سمنان ضروری است.
وی برقراری تعادل، کاهش هزینه و زمان و حرکت و مقاوم سازی، بازدارندگی و آمادگی در برابر تحریم‌ها و تهدیدات آینده را در راستای اهداف پدافند غیر عامل ضروری خواند و تدبیر و جدیت در مباحث مربوط به دریای عمان را از اولویت‌های دریایی کشور خواند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بر تکمیل و احداث راه آهن چابهار – ایرانشهر – زاهدان به عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه محور شرق کشور تأکید و ایجاد دسترسی‌های ریلی در بنادر و اتصال به شبکه حمل و نقل ریلی کشور را بعنوان مهمترین عوامل کاهش بهای تمام شده کالا و ایجاد مزیت رقابتی حائز اهمیت خواند که سرمایه گذاری دولت همراه با ایجاد مشوق‌های بخش خصوصی بمنطور ورود و تکمیل کننده این حوزه ضرورت دارد.
معاونت زیربنایی پدافند غیرعامل کشور در این نشست اظهار کرد: اهمیت بندر راهبردی و اقیانوسی چابهار از دوران دفاع مقدس و به عنوان بندر پشتیبان خارج از محدوده خلیج فارس عینیت یافت.
سردار محسن ساسانی پیشرفت و توسعه حاصل شده در بندر چابهار در زمینه واردات، صادرات، ترانزیت و پیوند با کشور‌های همسایه را مثبت و قابل تقدیر خواند و افزود: بندر شهید بهشتی با توجه به توسعه و ظرفیت‌هایی که در آن ایجاد گردیده و با رعایت مباحث پدافند غیر عامل؛ نقطه قوت کشور در برون رفت از محدودیت‌ها و تحریم‌های یکجانبه‌ای است که تسریع در توسعه آن برای دشمنان و تهدیدکنندگان، بازدارندگی ایجاد می‌نماید.
وی پیش بینی‌های لازم و مطالعات پدافند غیر عامل را در حوزه‌های واردات، صادرات، خدمات بندری و خطوط کشتیرانی مورد تأکید و بر اجرای آیین نامه مرزبانی زیستی پدافند غیر عامل، طرح مدیریت بحران در حوادث احتمالی، تعریف و تعیین مسئولیت در مواجهه با شرایط اضطرار، برگزاری مانور‌های سالیانه با موضوعات سایبری و دریایی و برگزاری دوره‌های آموزشی را جهت آمادگی در شرایط بحران تصریح کرد.
معاون زیربنایی پدافند غیرعامل کشور پیشرفت طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و تأمین تجهیزات استراتژیک در زمان کوتاه مدت برجام را بسیار مثبت و حائز اهمیت ارزیابی کرد و گفت: حمایت و پیگیری سازمان پدافند غیرعامل در جهت تصویب راه‌های دسترسی و اتصال به پسکرانه بندر و درب‌های خروج بندر شهید بهشتی و همچنین الحاق فاز ۵ به طرح کنونی امری ضروری است.
مدیرکل مدیریت بحران، پدافند غیر عامل و HSE سازمان بنادر و دریانوردی نیز در این جلسه گفت: دستورالعمل طرح مدیریت بحران در سازمان بنادر و دریانوردی مدون و مصوب و به بنادر ابلاغ شده است.
خبرنگار: حامد رهبر کهخا

انتهای پیام/
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب: 451863
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *